Майже всі чули, що є контактні лінзи. Але мало хто знає(навіть користувачі контактних лінз, які тривалий час їх носять), що ж то за такі параметри написані на них. Зазвичай, лікар сказав які лінзи потрібно брати і людина їх постійно і купує. Або є люди які думають, що є тільки один показник «+» або « -» , і коли купують інші лінзи, не звертають на важливі параметри. Для того, щоб Ви орієнтувались в цих показниках,ми їх розберемо.
Ми розберемо всі показники, які можуть бути написані на контактних лінзах. Але залежно від типів лінз деякі з цих параметрів можуть бути відсутні. Також ми розкажемо, на які параметри потрібно звернути особливу увагу при виборі лінз.
Параметри:
- Сфера (Sph)
- Циліндр (Cyl)
- Вісь (Ax)
- Аддидація (ADD)
- Радіус (BC)
- Діаметр
- Киснепроникність(Dk/t)
- Вологовмістність (%)
- Матеріал
Сферична сила (Sph)- це те, що є на всіх контактних лінзах. Позначає заломлюючу силу лінзи. Вимірюється в діоптріях. Іншими словами це Ваш плюс або мінус.
Зверніть увагу! Починаючи з +/- 3.75-4.0 контактні лінзи та окуляри відрізняються.
Циліндр (Cyl)– цей параметр зустрічається тільки в контактних лінзах, для корекції астигматизму.
І позначає оптичну силу заломлення, по одному меридіані. Вимірюється так як і сферична сила в діоптріях.
Зверніть увагу! Всі контактні лінзи, виготовляються в циліндрі зі знаком «-». Якщо у Вас є рецепт у якому вказаний CYL зі знаком «+», то потрібно зробити транспозицію.
Вісь (Ax) – це кут під яким розташований циліндр в лінзі. Вимірюється в градусах від 10 до 180 (крок в 10 градусів).
Аддидація (ADD) – зустрічається тільки в мультифокальних лінзах, і означає плюсову надбавку для близу.
Залежно від виробника може позначатись або буквами (Low, Med, Hi), або може бути виражено в діоптріях(1.0, 1.5, 2.0 і т.д).
Радіус кривизни (BC) – це базова кривизна внутрішньої поверхні контактної лінзи. Лінзи випускаються з радіусом кривизни 7.8-9.5 (стандартним вважається 8.5-8.7).
Цей параметр дуже важливий для підбору правильної посадки лінзи на рогівку.
Якщо радіус буде великий, то лінза буде мати сильну рухливість на оці, лінза швидко розпочинає пересихати, постійно заважає і відчувається в оці.
Якщо радіус буде малий, то людина може відразу і не відчути, що щось не так. Але тим не менш, лінза буде давити на рогівку і може навіть викликати її набряк.
Діаметр (Dia) – це діаметр лінзи, який з'єднує її краї. Зазвичай має розмір від 13 до 15 мм.
Киснепроникність(Dk/t) – це те той параметр, що показує скільки лінза пропускає кисню до ока в центрі лінзи.
Залежно від діоптрії, цей показник може змінюватись. Тому було прийнято рішення, що всі виробники пишуть цей показник для лінзи -3.0.
Цей показник є також важливий, тому що нашій рогівці для нормального функціонування потрібен кисень, якщо його недостатньо відбувається ішемія рогівки.
Dk/t має бути не менше 24*10-9 для лінз денного носіння і не менше 87*10-9 для лінз пролонгованого носіння.
Вологовмістність – цей параметр показує скільки відсотків води знаходиться в лінзі.
Багато хто думає, що цей показник як і киснепроникність «чим більше, тим краще». Насправді це не зовсім вірно.
Вода є дуже важлива якщо лінза гідрогелева, тому що в них саме вода проводить кисень. Якщо взяти лінзи силікон-гідрогелеві, то кисень проводить в цьому випадку силікон і якщо багато води в лінзі це вже не сильно добре. Чому так?! Тому що з лінзи випаровується вода і лінза начинає брати воду з поверхні ока, що викликає сухість. Винятком є спеціальна технологія, по якій в лінзі вода розміщена по градієнту. В такому випадку на внутрішній поверхні лінзи вміст води мінімальний, а по зовнішній поверхні максимальна кількість води.
Матеріал лінзи: зараз в основному використовується два матеріали це гідрогель і силікон-гідрогель. Більшість користувачів відають свою перевагу силікон-гідрогелевим лінзам, так як вони більш комфортні під час носіння, протягом дня в них не так відчутно сухість або вона зовсім відсутня, вони пропускають більше кисню та ін.
Гідрогелеві лінзи також мають свої переваги: можна використовувати людям з алергією на силікон, вони дешевші.
В цій статті ми розібрали основні параметри, з якими Ви можете зіткнутися під час вибору або носінні лінз. Тепер Ви будете розуміти, що то були незрозумілі цифри та які лінзи краще вибрати.
Але варто пам’ятати, що правильно підібрати лінзи може тільки спеціаліст який займається контактною корекцією. Він може порекомендувати які лінзи підходять саме Вам і може оцінити правильність посадки лінзи на рогівці. Якщо у Вас залишились питання, то з радістю відповімо в коментарях.